Official Belt Ranking

Red belts

Carlos Gracie Sr. – Red belt – 10th degree (Founder)
Hélio Gracie – Red belt – 10th degree (Co-founder)
Pedro Hemetério (RIP), Grande Mestre – 9th degree
Carley Gracie, Grande Mestre – 9th degree


Red-Black belts

8th degree
7th degree
-none-


Black belts

Franco Vacirca, Professor – 6th degree JJGF
Demetrio Meillaud (Vacirca), Professor – 5th degree JJGF
Domenic Schnoz, Professor – 4th degree
Andre Stock, Professor – 4th degree
Peter Angerer, Professor – 4th degree

Daniel Bachofen, Instructor – 3rd degree
Ismael Souza, Instructor – 3rd degree

Jan Köthe, Instructor – 2nd degree
Peter Mettler, Instructor – 2nd degree
Rafael Perlungher, Instructor – 2nd degree
Alfredo D’Olimpio, Instructor – 2nd degree
Nikos Bachzetsis, Instructor – 2nd degree
Martin Hardmeier, Instructor – 2nd degree
Ivan Storto, Instructor – 2nd degree

Lars Fruttig, Instructor – 1st degree
Philipp Gloor, Instructor – 1st degree
Thomas Mehnert, Instructor – 1st degree

Tobias Mack, Instructor – sem Grau
Kai Mehnert, Instructor – sem Grau
Vasilis Spanidis, Instructor – sem Grau
Florian Lenz, Instructor – sem Grau
Christian Uskokovic, Instructor – sem Grau

Mike Kieber, Black belt
Enrico Gargiulo, Black belt
Rudi Rheiner, Black belt
Jens Knirim, Black belt
Manuel Kazoki, Black belt


Brown belts

Xtreme Fighters Gandia Valencia:
Esther Cardenas, Trainer

Sambo Club Belisce, Croatia:
Josip Ivanisic, Trainer

SPES Martial Arts Gym, Mizoram – India:
Samuel Lalrozama, Trainer

Ultimate Training Academy:
Nikos Spanidis, Trainer

Panda Gym Berlin:
Maurice Wollny, Trainer

BJJ Dino Team Magdeburg:
Gunar Osterland, Trainer
Mario Scheffler
Tobias Lier


Purple belts

Xtreme Fighters Gandia Valencia:
Ricardo Diez Sanchis, Trainer

Sambo Club Belisce, Croatia:
Luca Sumic
Zoran Dod

Samurai Fight Team Leipzig:
Grigori Winizki, Trainer

Gracie Zuerich:
Moujib Laamouz, Trainer

Panda Gym Berlin:
Peer-Reymond Wollny, Trainer

Yamaji Dojo Erkner:
Ronny Genge, Trainer

Ultimate Training Academy:
Konstantinos Konstandakopoulos, Trainer
Vasilis Delis, Trainer
George Kapsimallis, Trainer

Athlitiko Kentro AETOS KOS:
Apostolos Papanikolaou, Trainer
John Michos (16/04/2021)

BJJ Dino Team Magdeburg:
André Januschkowetz
Bernhard Bastian
Christian Köckritz
Enrico Exner, Trainer
Jan Knepper
Markus Rothkötter
Patrick Tuchen
Philipp Hetzer

German Top Team Reutlingen:
Pascal Wagenhaus
Patrick Deile
Mohamed Amine Kerdjani


Blue belts

Ronin Jiu-Jitsu Academy, Carbondale/KS:
Jeff Brown, Coach

Zen Combat Fitness, Bury Saint Edmunds:
Norm Willis, Coach

Yamaji Dojo Erkner:
Daniel Mirke, Coach

Gracie Zuerich:
Marco Castillo, Coach
Dave Gmür

German Top Team Reutlingen:
Amine Bougadoum
Chakib Djeoudi
Youcef Bellah

Ultimate Training Academy:
Dimitris Kapellos, Coach
Alagiannis Stathis, Coach

BJJ Dino Team Magdeburg:
Andy Heise, (Dino Team Harz) Coach
Alexander Foerster
Alexander Reuper
Alexei Sandomirski
Björn Martin
Christian Reichleser
Eric Mewes
Felix Winkler
Hannes Schön
Maik Scheel
Marcel Severin
Michael Blosfeld
Norman Janßen
Peter Nyari
Sebastian Opitz


White belts

Zen Combat Fitness, Bury Saint Edmunds:
Darren Brown
Ian Norden
Louie Bamonte
Jake Price
Ronnie Murray
Conor Murphy
Gavin Walter
Adam Riches
Lizzie Summers

Shindao Sports Club, Rumania:
Serghiuta Ovidiu, (Coach in Training) (CiT – 16/04/2021)

German Top Team Reutlingen:
Britta Shirley Schilhanek
Benjamin Staudinger

Samurai Fight Team Leipzig:
Leon Gebert
Kevin Ginsheimer
Frank Müller
Oskar Höhle
Elena Klyban
Dmitriy Dyakonov
Angelika Fitter
Igor Fedosenko

Panda Gym Berlin:
Lutz Kirchner
Marco Oder
Luca Kasimir Kölzsch
Mateo Fridolin Kölzsch
Enrico Synde
Martin Firlus
Lars Theobald
Marcel Wils
Robert Pöthke
Steffen Hein
Sven Filen
Oliver Gerhahrdt
Jan Pischner
Cagdas Imran
Robert Benicke
Patrick Kockert
Dietmar Mende
Christian Guth
Marcel Berkmann
Ronny Wiechelm
Casandra Menzel

BJJ Dino Team Magdeburg:
Amy Leuschner
Anna Bieging
Béla Breitenbach
Bruno Lucas
Christian Wienecke
Christian Dornstauder
Diana Seemann
Duc Anh Vu
Edgar Wolf Koch
Emma-Lee Roßwinkel
Falko Machus
Felix Schönwiesner
Fernanda Leuschner
Florian Mayer
Gino Lentze
Hannes Lucas
Jamie Genseke
Johann Odendahl
Jolene Leuschner
Kevin Ladebeck
Laura Teebken
Laura Hebrank
Lennart Purschke
Marlen Appel
Martin (Omar) Ahmad
Maxim Konradi
Milan Fechner
Nevio Schlie
Nico Krause
Nik Molchanov
Niklas Kindsvater
Ole Janßen
Pascal Steiner
Paul Werner
Philipp Blüml
Sebastian Lucas
Sergey Zhoglo
Thomas Brendemühl
Tino Brendemühl
Tom Wurth
Vincent Brendemühl

Listing is not completed. (Latest update May 2021)